KALENDARZ PW x ZACHĘTA ERNA ROSENSTEIN "ŹRÓDŁO" UKŁAD POZIOMY
PRZEDSPRZEDAŻ - WYSYŁKA 18-29.11
Kalendarz książkowy na rok 2025 z tygodniowym układem poziomym.
Rozpoczyna go układ roczny na rok 2025, podgląd każdego miesiąca, a następnie kalendarz w układzie tygodniowym poziomym - po lewej stronie dni tygodnia, po prawej miejsce na notatki. Taki układ świetnie sprawdzi się w przypadku osób pracujących kreatywnie, potrzebujących dużo miejsca na luźne zapiski i listy zadań.
Na końcu kalendarza znajdziecie ponadto układ roczny na 2026 i podgląd 12 miesięcy 2026 roku.
Wnętrze kalendarza zabezpiecza twarda okładka wykonana z płótna z ozdobnym tłoczeniem.
.
Tegoroczne okładki z serii Art zdobią dzieła sztuki ze zbiorów Zachęty.
Na Twojej okładce:
Erna Rosenstein
Źródło, 1965
olej, płótno, 146,5 × 117 cm
kolekcja Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki
.
Erna Rosenstein (1913–2004) – studiowała w wiedeńskiej Frauen Akademie (1932–1934) i krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Wojciecha Weissa (1934–1936). Była związana ze środowiskiem Grupy Krakowskiej. Największym obrazem Rosenstein w zbiorach Zachęty jest Źródło — kosmogoniczne przedstawienie świadczące o fascynacji artystki żywiołami. Kontynuowała tę tematykę, tym razem odwołując się do żywiołu ognia, w innym obrazie z kolekcji Zachęty Spalenie czarownicy. Obie prace były pokazywane na indywidualnej wystawie malarki w Zachęcie w 1967 roku. Ekspozycję projektował Tadeusz Kantor, który zainspirowany tytułem, umieścił Źródło na ziemi, w czarnej formie przypominającej studnię czy krater (ugrowe formy na obrazie wyglądają jak rozlewająca się lawa).
Obrazy niechętnej wszelkim kanonom i konwencjom Rosenstein stanowią odbicie jej emocji i skojarzeń, zapis procesu twórczego. To malarstwo wywodzi się z nurtu awangardy, który miał swoje źródła w symbolizmie, dlatego dzieła z tego czasu przywodzą na myśl malarskie realizacje w duchu Czystej Formy Witkacego czy płótna Tadeusza Brzozowskiego i Jerzego Tchórzewskiego. Krytycy zwracali uwagę na pokrewieństwo jej malarstwa ze sztuką secesyjną, młodopolską oraz na niezwykłe wyczucie koloru (w omawianym obrazie występuje zaskakujące połączenie czerwieni z ugrem, różem czy błękitem). Twórczość Erny Rosenstein, bardzo osobistą i poetycką, sytuuje się również w obszarze szeroko pojmowanego surrealizmu.
.
Kalendarz w języku angielskim
Kolory widoczne na ekranie mogą nieznacznie różnić się od kolorów w rzeczywistości.
- Liczba stron
- 172
- Oprawa
- twarda
- Rozmiar
- 14cm x 21,5cm
- Papier
- Przyjemnie kremowy, o gramaturze 100g, doskonale współpracuje z piórami, posiada certyfikat FSC
- Wewnątrz
- Rozkładówka na rok 2025 i 2026; układ tygodniowy poziomy; ogólny plan 12 miesięcy na rok 2024 i 2025; notatnik w kratkę, dwie zakładki wykonane z tasiemki, kieszonka